Highlights
  • 48×10 Gbps BASE-T & 8×100 Gbps QSFP28 for mixed copper/fiber deployments
  • 4.8 Tbps / 2 000 Mpps switching performance
  • Enterprise Virtualization: EVPN-VXLAN, De-stacking, M-LAG, VSU
  • Hot-swap Redundancy: PSUs (1+1) & fans (3+1)
Recommended Accessories
Product Name Category Description
NS-PA550I-F AC Power Module 550 W hot-swap PSU (AC & HVDC)
NS-PD800I-F DC Power Module –48 V DC, 800 W hot-swap PSU
NS-RMK-1U Rack Mount Kit 19″ 1 RU mounting brackets
Compare with Similar Models
Model Ports & Uplinks Switching Capacity Forwarding Rate PoE/PoF Capability Redundancy Features
NS-S6232-48XS8CQ Same Same Same Same Same
NS-S6231-48XT8CQ Same Same Same Same Same
NS-S6250-48XS8CQ Same Same Same Same Same
Specification Summary
Parameter Specification Details
Model NS-S6231-48XT8CQ
Downlink Ports 48×10 Gbps BASE-T RJ45
Uplink Ports 8×100 Gbps QSFP28 (auto-negotiates 40/100 Gbps)
Switching Capacity 4.8 Tbps
Forwarding Rate 2 000 Mpps
MAC Address Table 320 K entries
IPv4/IPv6 Host Routes 740 K / 140 K entries
Packet Buffer 36 MB
Virtualization EVPN-VXLAN, De-stacking, M-LAG, VSU
Redundancy Dual PSU slots (1+1), Triple fan slots (3+1)
Dimensions (W×D×H) 442 × 480 × 44 mm ﹙chassis only﹚
Weight ~13 kg (with 2 PSUs & 4 fans)
Power Input AC 100–240 V / –48 V DC hybrid
Operating Temperature 0 °C – 45 °C, non-condensing
More Details
Quality Certifications
product_iso14001   product_iso9001   product_rohs   product_reach    product_ce      product_fcc
Do you have any question about the NSComm S6231-48XT8CQ Switch?
Please Chat with us now!
or leave us an message on [email protected]
Warranty
100% Low Price Guarantee
Network-switch.com provides high-quality products at low wholesale prices
100% Quality Assurance
All items are ORIGINAL and GENUINE only.
Item conditions are "New Sealed". They are fully tested by Certified Engineers.
Free Technical Support
Our FREE Expert Consultancy Support is over the phone, by chat, by email or by login remotely.
100% Money Back Guarantee